DOLAR 32,6468 -0.47%
EURO 34,9815 -0.77%
ALTIN 2.427,22-0,72
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2132649-1,25%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GÜN HOŞGÖRÜ VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR

ABONE OL
16 Mart 2023 11:18
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri 14 Mayıs Pazar günü yapılacak. Cumhur ittifakının adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu olarak netleşti. Cumhurbaşkanı adaylarımıza başarılar diliyorum.

Ben uzun süre ara verdiğim köşe yazılarına kısmetse bugün başlıyorum.

Nedenine gelince Millet ittifakının adayı Kılıçdaroğlu’nun ismi açıklandığı gibi aklımın ermediği bir çok sözler söylendi. Doğal olarak ben tepki gösterdim. Ne kadar gereksiz şeyler konuşuluyor diye. Anlamsız ve anlayamayacağım bu sözler Cumhur ittifakının adayı Erdoğan içinde söylenirse tepkim değişmeyecektir bilesiniz. Çünkü bir yere aday olmak hiç kolay değil. Çamur atmak işin en kolay yolu.

Kılıçdaoğlu, ülkemiz siyasetinde en zor olan buluşmayı gerçekleştirdi. 13 aydan bu yana hiç bir zaman bir araya gelemez denilen 6 siyasi partiyi aynı masada buluşturdu ve bugünlere getirdi. Adının açıklanması ile birlikte ne mezhebi, ne partisi nede bilmemnesi kaldı söylenmedik. Yazık günah!

Bizler Uzunköprü’de geçmiş yıllarda FB, GS, BJK taraftarları olarak bir araya gelip derneklerimizi kurduk. Bu derneklerde sağcısı, solcusu, inananı, inanmayanına bakmadan, ayırmadan, takımımızın başarısı, şampiyonluğu için hep bir ağızdan alkışlamış, tezahürat yapmış, kardeşçe o salonda oturup konuştuk.

Nasıl aynı camide namaz kılmak için toplanabiliyorsak, ülkemizi nasıl daha iyi idare ederiz diye aynı masada, sofrada da bulaşabiliyoruz.

Geçtiğimiz gün siyasetçi Barış Atay’ın bir yazısını gördüm.

“Kürdün Türk kahvesi içtiği, Türk’ün Kürt böreği yediği ülkeyi bölemezsiniz.”

Evet bu sözün altına kim imza atmaz ki. Aynı kimliği taşıyan, binlerce yıl kardeş olan insanları kimse ayıramaz. Gün hoş görü, gün, dayanışma, gün tüm siyasetlerin, tüm inançların, barışma buluşma kol kola yürüme günüdür.

***

Geçen yıl Ağustos ayının başında sizlere siyasette “A” harfinin başarısından bahsetmiş, 20 yılda bir “A” harfiyle kurulan partilerin nasıl başarılı olduklarını yazmıştım.

(1961) ADALET PARTİSİ

(1983) ANAVATAN PARTİSİ

(2001) ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

Bu üç güçlü siyasi partilerimizin baş harfleri aynı. Şu an iktidar olan Adalet ve Kalkınma partisinin girdiği Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde ise “A”  harfi ile başlayıp iddialı olan bir siyasi parti yok.

O zaman bu varsayımlar her 20 yılda bir (ortalama ) iktidarı değiştiren, “A”  harfi ile başlayan bir parti olmadığına göre AK parti göreve devam olarak anlaşılabilir mi? bilemeyiz.

Ancak bu güçlü partinin karsısına “A”  harfi ile başlayan “ALTILI” masa kuruldu. Bu hareketi siyasi parti gibi görürsek AK partinin güçlü bir muhalefeti var demektir.

Unutmayın…

Patron TÜRK seçmenidir.

Kimi istiyorsa onu seçer, kimi istiyorsa evine gönderir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.