DOLAR 32,1893 0.17%
EURO 34,9980 0.06%
ALTIN 2.438,690,40
BIST 10.708,690,49%
BITCOIN 2172745-2,04%
Edirne
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

HAYIRLI OLSUN

HAYIRLI OLSUN

ABONE OL
19 Nisan 2024 11:45
HAYIRLI OLSUN
0

BEĞENDİM

ABONE OL

31 Mart 2024 yerel seçimleri geride bıraktık. Yeni belediye başkanımız, yeni belediye meclis üyelerimiz, yeni il genel meclis üyelerimiz. Yeni mahalle ve köy muhtarlarımız görevlerine başladılar. Seçilmiş olanlara hayırlı olsun diyor ve 5 yıl boyunca üstün başarılar diliyoruz.

Seçildiniz, seçim bitti. Uzunköprü halkı mührü size verdi. Bundan sonra size düşen, oy versin vermesin herkesi kucaklamak, herkese eşit davranmaktır.

Uzunköprü’de ilk kez üç parti yakın yarıştı. Burun farkıyla İYİ Parti başkan adayı Ediz Martin kardeşimiz ipi göğüsledi. Belediye başkanları seçildikleri kentin annesi, babası, kardeşidir. Belediyeler milletin yüzüdür.

Oy versin vermesin herkesi kucaklayarak kimseyi ötekileştirmemesi gerekir.

Nasıl bir aile reisi evinde yaşayan herkesin sağlığını, eğitimini, her şeyini düşünüyorsa belediye başkanının da önceliği buradadır. Belediye milletin yüzüdür. Valilik, kaymakamlık devletin yüzüdür ama belediyeler milletin yüzüdür.

Ediz Martin Uzunköprü’ye şeffaf, katılımcı, adil ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını getirdiklerini söyledi. Kimseyi ayırmadan ve hangi mahalleden ne kadar oy alındığına bakılmaksızın hizmet edeceklerini dile getirdi.

Bu seçimler bize ne öğretti.

“Halk artık kavga etmeyen, işini yapan, çok çalışan kişilere teveccüh gösteriyor, ‘işini yap kötü günümde yanında ol’ diyor. Bu nedenle ‘Az laf çok iş’ olmalı.

Uzunköprü’deki seçimin bana göre ne kazananı ne de kaybedeni var.

Az bir oyla kazandım! Az bir oyla kaybettim!

Kaybettikten sonra 1 puanla kaybetmekle 48 puanla kaybetmek arasında fark yok.

Ne yazık ki siyasete hâkim olan şirket hukukuna göre, 51 her şey, 49 hiçbir şey…

★★★

Şimdi gelelim belediye meclisindeki çoğunluğa.

Yeni seçilen belediye başkanı Ediz Martin’in meclisinde, mimar, inşaat mühendisi, veteriner, başkanlık ve kurumlarda görev yapmış üyeler, iş insanları, çiftçiler ve mali müşavir var. Başkan Martin’e sadece helva yapmak kaldı.

31 Mart Yerel seçimleri Uzunköprü’deki başkan ve meclis üyelikleri aritmetiğini bozdu. Cumhuriyet Halk Partisi meclise 7 üye, İYİ Parti 4 üye, AK Parti 4 üye ile temsil edilecek.

Cumhuriyet Halk partisinden bir önceki ilçe başkanı Muammer Çetiner, Belediye başkan yardımcısı Ali Bülent Ulusoy, İnşaat mühendisi Mahir Rasim Kapsız, Taşıyıcılar kooperatifi başkanı Engin Atalay, Veteriner Hekim Hidayet Kahveci, kontenjan üyeleri Balıkçı esnafı Kaan Tosun ve Ticaret Borsası meclis üyesi Gökhan Aslan seçilmişti.

İYİ partiden ise Mimar Tülay Hoşgör, Emekli iş insanı Orhan Özabacı, İnşaat mühendisi Uğur Özcan ve Kuyumcu Baturman Nar, Adalet ve Kalkınma Partisinden ise Çiftçi ve iş insanı Sezer Kuruşar, Mali Müşavir Gülnar Özer, Esnaf Mustafa Dalga ve Recep Fincancı seçildiler.

Aslında meclis tüm belediye başkanlarının ilk sıralarda görmek istediği isimlerden oluştu. Partilerin ilk dörtleri ve kontenjanları Uzunköprü belediye meclisine seçildiler.

Meclis aritmetiği her ne kadar dağınıkta olsa da bu dağınıklığı icraata çevirmek için şimdiden iyi bir mücadele ve birliktelik vermek gerekiyor. Bu dönemin seçilen belediye başkanı Ediz Martin çok şanslı. Eğer tüm kararları uyum içinde, anlaşarak çıkarabilirse bu meclisle çok güzel işler yapabilir.

İlk Meclis toplantısındaki AK Parti İYİ Parti birlikteliği kazanın altındaki ateşi yaktı.

Eskilerin deyimi ile un var, şeker var, sıra helva yapmaya geldi.

Çarşamba günü meclis ilk toplantısını yaptı. Meclisteki partilerin görevleri belli oldu.

Ama hep böyle devam edecek diye bir kural yok. Bugün böyle, yarın ne olur bilemeyiz!

Yeni seçilen meclis üyelerimize başarılar diliyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.